Novinky

18.11.2017

Dlouholetý československý reprezentant Karel Jonáš zemřel ve věku 75 let

V pondělí 13. listopadu zastihla příznivce a zejména pamětníky nejúspěšnější éry mužského vodního póla v Plzni smutná zpráva. V Praze po dlouhé vážné nemoci odešla z tohoto světa opora nejen týmu vodních pólistů Slávie Plzeň VŠ, ale také po mnoho let československé reprezentace Ing. Karel Jonáš. 

Začínal plavat spolu se svými budoucími spoluhráči po znovuotevření plzeňských městských lázní, zničených při náletu na sklonku 2. světové války, v tehdejší Sportovní škole dorostu, založené v r. 1953. Pod vedením trenérů Zdeňka Kytky a Jirky Lamberta se po několika letech propracoval k vynikající výkonnosti v kraulařských disciplinách. To se mu velmi hodilo v následující hráčské kariéře v dorosteneckém týmu vodního póla, který pro Plzeň v r. 1959 vybojoval v Piešťanech historicky první mistrovskou medaili – tehdy bronzovou. Týmu se poté trenérsky ujal PhDr. Zdeněk Vacek. Plzeňané již v následujícím roce postoupili do I. ligy, a ač po reorganizaci soutěže hned následující rok sestoupili (sestupovala 4 mužstva!), hned o rok později byli zpátky a v lize zakotvili na více než desetiletí. Celá tato léta závisel úspěch či neúspěch mužstva do značné míry na střelecké pohotovosti, bojovnosti a lze říci i hráčské drzosti Karla Jonáše. Řadu let patřil mezi nejlepší ligové střelce, současně však byl také stálicí československého reprezentačního mužstva. Jeho plzeňský tým byl zejména v šedesátých letech nejlepším českým týmem, v r. 1968 dokonce v nejvyšší soutěži obsadil 3. místo za bezkonkurenčními ČH Košice a K. Piešťany. Byl také u jednoho z největších úspěchů tehdejší československé reprezentace, když na Světové univerziádě v Budapešti v r. 1965 čs. akademici vybojovali 5. místo. S chotí Michaelou, vynikající plavkyní, vychovali dvě dcery, které obě dodnes mají blízko k vodě. Jako inženýr strojař řadu let pracoval z pověření svého zaměstnavatele – Škodových závodů – na Kubě. Volné dny trávil v rodinném kruhu v jihočeské Volyni, kde se zejména v posledních letech pravidelně scházel s řadou svých bývalých spoluhráčů při příležitosti tradičních pouťových plaveckých závodů. Karel Jonáš se nesmazatelně zapsal do historie plzeňského i českého vodního póla. K rozloučení s drahým zesnulým došlo v Praze v úzkém kruhu rodiny a přátel a následně v Plzni v pátek 24. listopadu.

7.11.2017

Stepp Praha vyhrává Pohár ČSVP mužů

Pražský Stepp dokázal obhájit loňský úspěch a vyhrál Pohár ČSVP mužů. O víkendu v Olomouci neprohrál ani jeden skupinový zápas a svou dominanci dokázal i ve finále, ve kterém porazil Kometu Brno 13:8.

Konečné pořadí:

 1. Stepp Praha
 2. Kometa Brno
 3. KVP Přerov
 4. SK UP Olomouc
 5. AJ Strakonice
 6. SK Slavia Praha
 7. Hradec Králové
 8. SK Děčín

21.6.2017

I. ligu starších žáků ovládla Plzeň

Gratulujeme družstvu KVS Plzeň k mistrovskému titulu v I. lize starších žáků! Plzeňští si i v posledním turnaji dovedli udržet svůj vysoký náskok v soutěži a na domácí půdě tak mohli oslavit zlaté medaile! Druhé místo obsadil tým SK Děčín, třetí místo TJ Slavia Hradec Králové a čtvrté místo SKP Kometa Brno.

21.6.2017

Děčínští mladší dorostenci slaví titul

Mistrem ČR v mladším dorostu se stal tým SK Děčín! V nedělním finále ligy na domácí půdě porazil v zápase o zlato STEPP Praha 14:8 a mohl se tak radovat z titulu. Bronz se podařilo vybojovat Kometě Brno, která konečně zlomila letošní prokletí a neskončila pod stupni vítězů. Neoblíbené čtvrté místo tak obsadilo družstvo Strakonic. Děčínu gratulujeme!

4.6.2017

AJ Strakonice již 12. rokem mistryněmi!

Neuvěřitelný 12. titul v řadě si připisuje ženské družstvo Strakonic! Děvčatům i trenérům gratulujeme k pokračování vítězné jízdy. Stříbro letos vybojovala Slavia Hradec Králové, bronz získal STEPP Praha "M". Čtvrté a páté místo obsadily týmy STEPPu Praha "A" a SC Chemnitz II.

4.6.2017

Mladší žáci STEPPu triumfovali v I. lize

Další soutěž je u konce, tentokrát už známe pořadí nejvyšší ligy mladších žáků - mistrem ČR se stal STEPP Praha, druhé místo patří SK Děčínu a třetí AJ Strakonicím. Pod stupni vítězů skončila Kometa Brno. Gratulujeme všem malým medailistům :)!

4.6.2017

Přerov mistrem ČR

I. liga mužů má své vítěze! Po dlouhých čtrnácti letech se jím stali hráči Přerova, kteří na domácí půdě vybojovali druhý titul pro svůj klub. Stříbrnou medaili si odvezli hráči SK Slavia Praha a bronz patřil nováčkovi soutěže Steppu Praha. Na čtvrtém místě skončila Kometa Brno. Přerovu gratulujeme k titulu!

Celkové pořadí I. ligy mužů:1. KVP Přerov, 2. SK Slavia Praha, 3. STEPP Praha, 4. SKP Kometa Brno, 5. SK UP Olomouc, 6. TJ Slavia Hradec Králové, 7. KVS Plzeň, 8. AstenJohnson Strakonice

25.5.2017

Stepp Praha mistrem ČR v kategorii staršího dorostu

Posledním turnajem v Děčíně skočila 1. liga staršího dorostu, byla tak ukončena první soutěž vyhlášená ČSVP pro tuto sezónu a rozdány první medaile. Mistrem ČR pro sezónu 2016/2017 se stal Stepp Praha, který prvenství v soutěži obhájil a získal celkově třetí titul v řadě v této kategorii. Na druhém místě se umístila TJ Slávia Hradec králové, bronzové medaile získali hráči AJ Strakonice.

foto: Lodní noviny

10.5.2017

Junioři na kvalifikaci v Gruzii

Již od čtvrtka čeká naše juniory těžká zkouška. Ve Tbilisi budou soupeřit o postup na zářijové ME na Maltě s Francií, Švýcarskem, Kyprem a domácí Gruzií. Nominováni jsou: Fediuk, Grecký, Anfilov, Schonwalder, Kříž, Zezula, Váchal, Reiser, Mašek, Komch, Košik, Rameš a Dvořák. Svěřenci trenérů Krivokapiće, Janíčka a Berce nastoupí zítra v úvodním duelu od 17:00 proti Francii. Online výsledky můžete sledovat zde: http://www.microplustiming.com/LenEJWPC2017

24.4.2017

Juniorky na EU Nations bramborové

V posledním zápase turnaje EU Nations se juniorský výběr dívek U17 střetl s reprezentací Izraele. Na našich holkách byla vidět únava z náročných zápasů předchozích dnů, a tak bohužel již od začátku utkání dominovaly Izraelky. V půlce Češky prohrávaly již 0:6 a nedařilo se jim dotahovat útočné akce. Probudily se až ve třetí čtvrtině, kdy výborně bránily a vstřelily soupeřkám dvě branky. Vylepšený stav 2:6 však do závěrečné čtvrtky nijak nepomohl a Izrael stvrdil své konečné vítězství poměrem 9:2 (3:0, 3:0, 0:2, 3:0). České juniorky tak obsadily celkové 4. místo, za které jim však náleží gratulace. Omlazený tým sice nedokázal obhájit loňské stříbro, ale ukázal soupeřkám, že i do budoucna je třeba s ním počítat. Zlato z turnaje si odvezly Angličanky, stříbro JAR.

23.4.2017

Juniorky jdou do bitvy o bronz

Našim juniorkám se včera dařilo! První zápas porazily Švýcarky 12:8 (2:2, 2:0, 2:4, 6:2) po skvělém výkonu v poslední čtvrtině. Večer je čekaly Němky a také rozhodující utkání o postup do boje o bronz. Holkám pracovaly nervy, ale díky dobrému vstupu do zápasu se jim podařilo udržet vedení a zvítězit 11:8 (4:2, 3:1, 2:3, 2:2). Dnes od 13:00 vyzvou Češky Izrael v zápase o 3. místo!

22.4.2017

Češky na EU Nations vyhrály a prohrály

Český tým dnes zahájil EU Nations juniorek výhrou a prohrou. Nejprve naše děvčata hladce porazila Dánky 10:1, ve druhém zápase je však čekaly jedny z favoritek celého turnaje - Angličanky. Ty svou formu potvrdily a Češkám nastřílely dvacet gólů, přičemž náš výběr jim dokázal vstřelit pouze jeden. Držíme holkám palce do zítřejších utkání proti Švýcarsku a Německu!

19.4.2017

Junioři na bronz nestačili

Juniorský výběr U17 na mezinárodním turnaji EU Nations v Brně obsadil čtvrté místo. Ve své skupině se Čechům podařilo vyhrát všechny zápasy a do dalších bojů tak postoupili z prvního místa. Stejným výsledkem (11:6) porazili jak Rakousko, tak Irsko. Proti vítězům z ostatních skupin se jim však nedařilo, postupně podlehli Anglii 6:10, Jihoafrické republice 6:12 a v bitvě o bronz těsně prohráli se Švýcary 7:8.

 • Rakousko - Česká republika 6:11 (0:2; 4:3; 1:3; 1:3) 
 • Česká republika - Irsko 11:6 (2:1; 3:2; 3:1; 3:2) 
 • Česká republika - Anglie 6:10 (3:1; 0:3; 0:3; 3:3) 
 • Jihoafrická republika - Česká republika 12:6 (1:0; 1:2; 3:1; 7:3) 
 • Česká republika - Švýcarsko 7:8 (1:3; 3:2; 1:2; 2:1)

19.3.2017

3. den kvalifikace

Z postupu do 2. kola kvalifikace na ME v Barceloně 2018 se může radovat Švýcarsko a Česká republika! V rozhodujícím zápase o postup proti sobě nastoupili Švýcaři a Rakušané a hráči země helvetského kříže se rychle ujali vedení. Ve druhé čtvrtině se však Rakousku podařilo skóre dorovnat, a tak utkání nabídlo opravdu napínavou podívanou, která nakonec skončila vítězně pro Švýcary. Výhrou 9:8 (4:2,1:2, 1:2, 3:2) si zajistili postup do 2. kola z 1. místa do skupiny "B" (Polsko, Bělorusko, Izrael). V posledním utkání kvalifikace čekalo Česko Bulharsko, které již nemělo šanci na postup. I tak ale bylo těžkým soupeřem a v silovém utkání plném vyloučení český výběr značně potrápilo. Česká republika porazila Bulharsko 10:6 (4:3, 3:1, 2:1, 1:1) a touto výhrou získala lístek do skupiny "A" 2. kola kvalifikace, která proběhne v Portugalsku 6. - 8. října. Češi se budou muset utkat s Portugalskem, Litvou a Ukrajinou a zajistit si tak co nejlepší výchozí pozici pro 3. kolo. Děkujeme našim chlapcům za skvělé výkony a všem divákům za nádhernou atmosféru! Střelci gólů: Rezek Š. (3), Jurčík M. (3), Mazánik F. (1), Nezhyba L. (1), Šimek J. (1), Vološčuk M. (1).

19.3.2017

2. den kvalifikace

Druhý den kvalifikačního turnaje se z vítězství radovali Švýcaři a Češi. Švýcarsko nastoupilo proti Bulharsku a už od začátku utkání si drželo náskok, který postupně zvyšovalo. V poslední čtvrtině se Bulhaři dotáhli na dvoubrankový rozdíl, dorovnat se jim však nepodařilo a Švýcarsko tak zaznamenalo výhru 12:7 (2:0, 2:1, 5:4, 3:2). Česká republika se ve druhém zápase střetla s Rakouskem. Podobně jako v pátečním duelu měli Češi problém v úvodní části hry, když se nechali během dvou čtvrtin Rakousko odskočit na rozdíl 3:7. Během třetí čtvrtiny se jim však podařilo dorovnat a otočit zápas ve svůj prospěch. Závěr pak zvládli na výbornou a v nervy drásajícím utkání naši zvítězili 11:10 (2:4, 4:3, 3:2, 2:1). O možném postupu do druhého kola rozhodne nedělní duel proti Bulharsku, který začne v 11:30. Střelci gólů: Rezek Š. (3), Vološčuk M. (2), Lundák (1), Mazánik F. (1), Mynář (1), Nezhyba L. (1), Šimek J. (1), Zikmund (1).

18.3.2017

1. den kvalifikace

V úvodním dni kvalifikace bodovalo Rakousko a Švýcarsko. V prvním utkání celého turnaje Rakušané jednoznačně přehráli Bulhary, když zvítězili 16:7 (4:2, 5:1, 4:3, 3:1). O deset z celkových šestnácti gólů se rovným dílem podělili Onur Celebić a Ferenc Makray. V následujícím duelu Češi vyzvali Švýcary. Český tým celou hru doplácel na pomalejší vstup do zápasu a nepodařilo se mu stáhnout jednogólový náskok Švýcarska. V tomto vyrovnaném a emocemi nabitém utkání naši podlehli 7:8 (0:3, 3:1, 2:2, 2:2). Střelci gólů: Rezek Š. (2), Holibka K. (1), Janeček M. (1), Lundák O. (1), Šimek J. (1), Vološčuk M. (1). Dnes naše borce čeká od 20:00 Rakousko.

9.3.2017

Muži v Polsku stříbrní

Reprezentace mužů na přátelském mezinárodním turnaji v polském Gorzówě obsadila druhou příčku. Češi v základní části podlehli pouze Polsku 5:10 (1:3, 0:2, 3:3, 1:2), zbývající soupeře porazili - Litvu 10:7 (3:2, 1:1, 3:3, 3:1) a Moldávii stejným poměrem, 10:7 (2:1, 1:2, 6:1, 1:3). V zápase o zlato se tak znovu střetli s domácím týmem, který opět přehrál český výběr, tentokrát 11:3 (2:0, 2:1, 3:1, 4:1). Bronz si z turnaje odvezla Litva, na posledním místě skončila Moldávie. Nejlepším hráčem českého týmu byl vyhlášen brankář Vladimír Šrajer, gratulujeme!

1.11.2016

Zahájena česko-srbská spolupráce

Uplynulý víkend se předseda svazu Dr. Jakub Picka setkal v Bělehradu s předsedou srbského svazu vodního póla Miloradem Krivokapićem, aby spolu jednali o budoucí spolupráci mezi oběma zeměmi. Spolu se dohodli na dlouhodobé spolupráci v rámci přípravy všech věkových kategorií a to jak mužů, tak žen. Na víkendové soustředění žen o víkendu v Bělehradě bude navazovat únorové soustředění srbek v Praze a další sportovní setkání především v juniorských kategoriích. Srbská strana rovněž nabídla pomoc při rozvoji v celé řadě dalších oblastí, namátkou na začátku příštího roku přijede do Prahy předseda komise vodního póla LEN, pan Dejan Perisić a zorganizuje kliniku pro české rozhodčí. Těšíme se na další spolupráci a věříme, že povede k rozvoji našeho sportu v ČR.

Jakub Picka a Milorad Krivokapić